вівторок, 16 грудня 2008 р.


Проголошення Карпатської України самостійною державою
До 1938 року Закарпатська Україна належала до Чехо-Словаччини і офіційно називалася Підкарпатською Руссю. Після адміністративної реформи 1928 р. її почали називати Підкарпатським краєм. Назва «Закарпатська Україна» була заборонена, оскільки підтверджувала належність цієї землі до України, що лежала за Карпатами.
У 1938 році після Мюнхенської змови почалося членування Чехо-Словаччини. Лідери українофілів, русофілів та локалістів домовилися між собою і звернулися до Праги зі спільною вимогою: надати автономію Підкарпатському краю. Празький уряд затвердив першу автономію на чолі з русофілом А.Бродієм, яка швидко дискредитувала себе надто відвертими зв’язками з Польщею та Угорщиною, тому крайовий уряд очолив Августин Волошин, лідер українофілів, ініціатор створення товариства «Просвіта», священик, викладач, письменник, драматург.
У січні 1939 було створено Українське національне об’єднання – політичну організацію закарпатського населення, яка виступала за створення суверенної держави. На 13 лютого 1939 року призначили вибори до парламенту – сейму Карпатської України. У них взяли участь 92,5% населення, з них 92,4% проголосували за Українське національне об’єднання. 85% населення підтримали суверенітет.
15 березня 1939 року на засіданні сейму було проголошено самостійність Карпатської України. Сейм ухвалив закон, у якому йшлося, зокрема, про те, що Карпатська Україна є республіка з президентом, обраним сеймом. Державна мова Карпатської України – українська, барви державного прапора – синя та жовта; герб – тризуб; національний гімн – «Ще не вмерла Україна». Президентом Карпатської України став А.Волошин.
Але вже 14 березня 1939 року угорські війська вдерлися в Закарпаття. Німеччина дозволила їй анексувати Закарпатську Україну. Тільки після цього правлячі кола Великої Британії заявили про «віроломство» Гітлера, як висловився Чемберлен у промові 17 березня 1939 року. Тобто саме діяльність на заході України відкрила світовій громадськості очі на справжні наміри фашистів. Героїчний опір чинила Карпатська Січ – армія Карпатської України. Ще у вересні 1938 року в Ужгороді було створено Українську національну оборону, яка після Віденського арбітражу вже в Хусті була реорганізована у «Карпатську Січ», очолювану Д.Климпушем. Січові гарнізони було створено в Королевім, Іршаві, Торуні, Ставному, Перечині. Але, незважаючи на існування сейму та армії, державність Карпатської України не була стійкою. Закарпатська Україна була окупована Угорщиною за підтримки фашистської Німеччини. А.Волошин разом з урядом змушений був емігрувати. У травні 1945 року радянська військова контррозвідка силоміць захопила в Празі А. Волошина і вивезла його до Москви. 70-річний священик не витримав допитів і на 52-й день після арешту помер у Бутирській тюрмі.
Проголошення незалежної держави в Закарпатті продемонструвало непереборне прагнення українського народу до створення власної держави, але й показало, що за умов політичної ізоляції та важкої міжнародної обстановки ця держава не могла існувати без зовнішньої підтримки.


Автор: Касаткіна Дар'я