середа, 19 грудня 2007 р.

Постать Миколи Міхновського в історії України


«Сепаратист, український буржуа, ворог народу», - основні тези що могли наші батьки прочитати у себе на батьківщині з радянських підручників.

Внесок Миколи Міхновського у незалежність України важко переоцінити, адже те, що зараз маємо ми, він розпочав ще на початку минулого століття. У 1891 році група молодих націоналістів створила Товариство тарасівців, ідеологом якого був Микола Міхновський . Це товариство пропагувало самостійницькі ідеї та невдовзі було заборонено владою. Наприкінці 1899 року в Харкові виникла Революційна українська партія (РУП), до якої вступило чимало молодих патріотично налаштованих людей. Датою її створення вважається 1900 рік. Основні ідеї своєї ідеології Микола Міхновський виклав у брошурі «Самостійна Україна».

У 1902 році група прихильників Миколи Міхновського від РУП заснувала Українську народну партію (УНП). Основноим принципом якої була незалежна Україна, єдина і неподільна від Карпат і до Кавказу самостійна, вільна Українська Демократична Республіка – це національний всеукраїнський ідеал. «Нехай кожна українська дитина тямить, що вона народилася на світ на те, щоб здійснити цей ідеал»,- так виглядала одна з тез його паратії 1903 року.

Як на той час, Міхновський мав достатньо радикальні, безкомпромісні погляди щодо незалежності України від Росії: «Лише цілковите відокремлення України і створення могутньої держави від Карпат і до Кавказу необхідне нашій нації. Українцям не потрібна автономія з ласки Росії, а також федерація у складі Росії – їй потрібна повна незалежність. Україна має матеріальні й духовні сили бути самостійниками».

Таким чином можна зрозуміти хто такий Микола Міхновський. Проблема сучасної України полягає у необізнаності молоді. Багато хто навіть і не чув про цю людину, багато хто навіть і не здогадувався про її діяльність.

Тепер, здійснилася мрія великого героя. Точніше не тепер, а шістнадцять років тому, Україна таки стала незалежною. І молодому поколінню, потрібно знати кому бути за це вдячними, своїх героїв.

АВТОР: Овакімян Арам